Aldatılan kadının yasal hakları nelerdir?

Birçok kadın aldatıldıktan sonra ne yapacağını bilmediği ve korktuğu için ilişkisine devam ediyor. Peki aldatılan kadın ne yapmalıdır? İşte aldatılan kadının bilmesi gereken yasal haklar...

Aldatılan kadının yasal hakları nelerdir?

Birçok kadın aldatıldıktan sonra ne yapacağını bilmediği ve korktuğu için ilişkisine devam ediyor. Peki aldatılan kadın ne yapmalıdır? İşte aldatılan kadının bilmesi gereken yasal haklar...

Aldatılan kadının yasal hakları nelerdir?
01 Haziran 2019 - 19:22

Son zamanlarda evlilikte artan aldatma oranları maalesef ki boşanma oranına yansımıyor. Çünkü genelde aldatılan kadınlar ne yapacaklarını bilemedikleri ve yalnızlıktan korktukları için ilişkilerine mutsuz da olsa devam ediyor. Özellikle yasal hakları konusunda bilgi sahibi olmayan kadınlar, geçim sıkıntısı ve parasızlık nedeniyle evliliklerine umutsuzca bağlı kalıyor. Sizler için aldatılma durumunda kadınların ne yapması gerektiğini ve yasal haklarını araştırdık.ALDATILAN KADINDA HATA ARAMAK NE KADAR DOĞRU?

Ataerkil toplumlarda genelde erkeklerin aldatma nedenlerinde kadının da payı olduğu düşünülür. Ancak kadın ne kadar hatalı olursa olsun aldatılmayı hak etmez. Bu nedenle erkeklerin "eşim benimle ilgilenmedi o yüzden aldattım" gibi vicdan rahatlatma politikalarına girişmesine kesinlikle izin verilmemelidir.

AFFETMEK, SONRAKİ HATALARI DA GÖZARDI ETMEK MİDİR?

Her insan hata yapabilir düşüncesiyle yola çıkıp karşınızdaki insana gerçekten tekrar güvenebiliyorsanız, affetmek hata değildir. Ancak bir sonraki hatada göstereceğiniz tutum tamamen sizin gözardı etmenizle alakalıdır.

ALDATILAN KADIN İLK OLARAK NE YAPMALI?

Aldatılan kadın ilk olarak yasal haklarını öğrenmeli ve buna göre davranmalıdır. Özellikle ortada bir çocuk varsa, ayrılmayı düşünseniz de düşünmeseniz de haklarınızı öğrenmeniz önemlidir. Ancak ilişkinizde evlilik söz konusu değilse, kendinizi ilişkiden soyutlayarak her şeyi gözden geçirmeniz gerekir.

ALDATILAN KADININ YASAL HAKLARI NELERDİR?

Aldatılan kadın, aldatıldığını ispat ederse manevi tazminatın mahkeme tarafından değerlendirilmesi etkilenir. Eşinizin hatası sonrası yaşadığınız travma, üzüntü ve küçük düşme manevi tazminat miktarında etkili olur. Aldatma sonrası ne kadar yıpranmışsanız manevi tazminatın miktarı da o kadar artar.

ÇOCUKLARI ETKİLEMEDEN AYRILMAK MÜMKÜN MÜ?

Evlilikte yaşanan herhangi bir sorundan önce çocuklar etkilenir. Özellikle babalarının aldatmasına şahit olduklarında kendilerini güvensiz hissetmeye başlarlar. Hatta tartışma ve kavgalara şahit olan çocuklarda kalıcı psikolojik hasarlar oluşabilir. Bu nedenle boşanma sürecindeki tatsızlıkları çocuklara yansıtmamaya, boşanma sonrasında da kararı bir uzman yardımıyla açıklamaya özen göstermeniz gerekiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum