Anne sütünü artıran besinler

Anne sütünü artıran besinler nelerdir, anne sütü nasıl artırılır, emzirirken nasıl beslenmeli, emzirme döneminde nasıl beslenmek gerekir, anne sütü nasıl artar, süt yapan besinler nelerdir , anne sütünü arttıracak yiyecekler nelerdir?

Anne sütünü artıran besinler

Anne sütünü artıran besinler nelerdir, anne sütü nasıl artırılır, emzirirken nasıl beslenmeli, emzirme döneminde nasıl beslenmek gerekir, anne sütü nasıl artar, süt yapan besinler nelerdir , anne sütünü arttıracak yiyecekler nelerdir?

Anne sütünü artıran besinler
21 Haziran 2019 - 09:00

Yeni doğum yapmış annelerin en büyük kaygısı sütünün kesilmesidir. 'Emzirirken nasıl beslenmeli?' ve 'anne sütünü arttırmalı?' diye kaygılanan anneler, özellikle bu konuda çok fazla tavsiyeye maruz kalır. Her tavsiyeye kulak asmak yerine doktorların önerdiği anne sütünü arttıran besinlere yönelmek şüphesiz ki en doğru yöntemdir. Peki anne sütünü arttıracak yiyecekler nelerdir? Emzirme döneminde nasıl beslenmek gerekir? İşte bu soruların yanıtları...

Annelerin vücutlarının susuz kalması süt üretimi yavaşlatır bu yüzden annelerin günde 3 litre yani 10-12 bardak su içmesi gerekir.


Emziren annelerin yeşil yapraklı sebzeler yönünden zengin bir beslenme listesi oluşturması gerekir. Kırmızı pancar, ıspanak, ısırgan gibi sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile süt salgılamanızı kolaylaştırır. Özellikle bu kategorideki sebzeleri az haşlanmuş olarak veya çiğ tüketmek daha faydalı olacaktır.

Enerjinizi yüksek tutmanın yanı sıra kan basıncını da düzenleyecek olan yulaf, süt üretiminde önemli rol oynayan prolaktin, oksitosin gibi hormonların salgılanmasında büyük bir teşvik sebebi.

Emziren anneler, fitoöstrojen yönünden zengin havucu her gün tüketirse ihtiyacı olan enerjiyi ve vitamini alır. Havucu gün içerisinde ister suyunu içerek ister pişirerek tüketin.

Geleneksel bir meze olan humus; zeytinyağı, sarımsak, tahin, nohut ve limon gibi neredeyse annenin ihtiyacı olan tüm besinleri içermesiyle emziren annelerin beslenme listesinde muhakkak olması gereken bir yemek. Protein açısından zenginliği ve süt yapımına katkısı çok fazla.

Bilinen en iyi süt artırıcı besinlerin başında incir, hurma ve kayısı gelir. Bunları kuru veya taze olarak tüketmek fark etmez. Lif, potasyum, kalsiyum, A vitamini, C vitamini gibi birçok fayda barındıran bu besinler aynı zamanda süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu tetikler.

Annelerin sağlığını koruyarak süt üretimine katkı sağlayan en önemli besinlerden biriside somon balığıdır.

Genel olarak bebekteki sindirim sorunları için tüketilen rezenenin annelere faydası ise süt üretimini arttırmasıdır. Taze yapraklarını tüketebileceğiniz gibi çay olarakta tüketebilirsiniz.

Dereotu da taze olarak tüketildiğinde rezene gibi benzer içeriğe sahip ve süt üretimine katkı sağlayan bitkilerdendir.

Susam, süt üretimini arttıran besinler arasında ve kalsiyum yönünden anne beslenmesinde önemli bir rol oynuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum