Bakliyatların böceklenmesi nasıl önlenir?

Bakliyatların böceklenmesi nasıl önlenir, bakliyat güvelenmesi nasıl önlenir, un böceklenmesi nasıl önlenir, bakliyatta güvelenme nasıl önlenir, kuru bakliyatların kurtlanmaması için ne yapmalı?

Bakliyatların böceklenmesi nasıl önlenir?

Bakliyatların böceklenmesi nasıl önlenir, bakliyat güvelenmesi nasıl önlenir, un böceklenmesi nasıl önlenir, bakliyatta güvelenme nasıl önlenir, kuru bakliyatların kurtlanmaması için ne yapmalı?

Bakliyatların böceklenmesi nasıl önlenir?
28 Temmuz 2019 - 09:01

Türk mutfaklarında en sık kullanılan malzemeler olan bakliyat aslında muhafazası en kolay besinlerdir.Bu yüzden de baklagillerde böceklenme sorunu, maalesef ki sık sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Kuru gıda, bakliyatların saklandığı dolap veya poşetler buğday biti, kelebek, kurtcuklar vea minik böcekler sık sık ortaya çıkar. Bu durum hem maddi kayıp hem de lazım olduğu anda bir malzemeden mahrum kalmaya sebep olur. Peki kuru gıda ve bakliyatların böceklenmesi nasıl önlenir? İşte bu sorunun cevabı..

Kapalı poşetlerde bakliyat alırken muhakkak poşetin hasar alıp almadığını, içerisine hava kaçırıp kaçırmadığnı kontrol edin. Baklagiller kapalı paketteyken bu tür zararlar sebebiyle böceklenme yapabilir.


Alacağınız bakliyat paketini salladığınızda dibinde un benzeri parçalar görüyorsanız bu böceklenmenin başlamak üzere olduğunun habercisidir. Bu tarz ürünleri almaktan kaçının.

Bütün baklagiller, ilk olarak nem olmayan bir ortamda saklanmalı. Satın aldığınız baklagilleri muhakkak kontrol edin içerisinde böcek bulunuyor olabilir. 

Bunları temizleyip ardından ağzı kapaklı cam bir kavanoza veya kumaş çuvallara aktarmalısınız. 

Uzun süre saklayacağınız baklagillerin içerisinde bir tutam tuz atarsanız hem böcekleri uzak tutar hem de nemi alır.

Yine baklagillerinizin içerisine bir tane kuru defne yaprağı koyarsanız uzun süre baklagillerinizi böcekleri uzak tutacaktır. Ayrıca unun içerisinede bir tane kuru defne yaprağı koyabilirsiniz.

Baklagillerinizi sakladığınız dolaplara bir kesenin içerisinde lavanta koymakta böcekleri o dolaplardan uzak tutacaktır.

Birkaç ay saklamanız gereken baklagilleri, ara ara geniş bir alanda temiz bir bezin üstüne sererek havalandırmalısınız. Bu sayede böceklenme başladıysa erken müdahale edebilirsiniz.

DONDURUCUDA BAKLAGİL SAKLAMAK NASIL OLUR?

Mercimek, nohut ve kuru fasülye gibi baklagillerinizi yarım haşlayarak küçük poşetlerde ayırıp dondurucuya koyabilirsiniz.  Bu sayede yemeğinizin pişirme süresi de kısalacaktır.

Dondurucuya baklagil koyarken küçük poşetlerde birer pişirimlik olarak ayırmalısınız. Buzu çözülen ardından tekrar dondurucuya atılan baklagillerinizin tadında değişim olabilir.

Baklagillerinizi dondurucuda saklarken en çok dikkat etmeniz gereken şey yarımda olsa haşlandığı için yumuşayan gıdaları ezilmeyecek şekilde paketlemeniz ve dizmeniz gerektiğidir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum