Bebeklerde kabızlık neden olur? Bebeklerde kabızlık nasıl geçer?

Bebeklerde kabızlık neden olur, ek gıda dönemindeki bebek neden kabız olur, anne sütü alan bebek neden kabız olur, kabız olan bebeğe ne iyi gelir, bebek kabız olursa ne yapılmalı, bebeklerde kabızlık belirti nelerdir?

Bebeklerde kabızlık neden olur? Bebeklerde kabızlık nasıl geçer?

Bebeklerde kabızlık neden olur, ek gıda dönemindeki bebek neden kabız olur, anne sütü alan bebek neden kabız olur, kabız olan bebeğe ne iyi gelir, bebek kabız olursa ne yapılmalı, bebeklerde kabızlık belirti nelerdir?

Bebeklerde kabızlık neden olur? Bebeklerde kabızlık nasıl geçer?
16 Haziran 2019 - 12:05

Yeni doğan veya ek gıdaya henüz başlamış bebeklerde en sık görülen sorun kabızlıktır. Çoğu zaman basit müdahaleler ile geçebilecek olan bu sorun anneleri sıkıntıya sürükler. Bebeklerin neden kabız olduğunu bilmeyen ve bebeklerdeki kabızlığa nasıl müdahale edeceğini bilmeyen anneler için bebeklerde kabızlık konusunu derledik. İşte bebeklerde kabızlığın sebepleri ve tedavisi...

Bebeğiniz ıkınarak, zorlanarak ve 3-4 günde bir sert dışkı yapıyorsa kabız olmuş demektir. Bebekler için sağlıklı olanı ilk haftalarında yeşile dönük siyah renkte kaka yapmalarıdır. 

Bebeklerin beslenme şekline göre kaka yapma oranı ve sıklığı değişir. Bebeğiniz yalnızca anne sütü ile besleniyor ve ıkınmıyorsa haftada bir kaka yapması normal görülebilir. Formül süt ile beslenen bebekler ise günde 3 kez dışkılayabilir. Dışkı hafif sulu veya sarı renkte olabilir. Ek gıda dönemindeki bebekler ise yedikleri besinlere göre dışkılarının rengi ve sıklığı değişebilir bu normal bir süreçtir. Antibiyotik kullananan bebeğin dışkılama sayısı artabilir. Fakat bebeğinizin dışkılama sayısı günde 7'yi geçiyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

BEBEKLERDE KABIZLIK NEDEN OLUR?

Bağırsaktaki yapısal rahatsızlıklara yatkınlık,
Fazla süt tüketimi,
Katı gıdanın fazla tüketilmesi,

BEBEKLERDE KABIZ BELİRTİLERİ

Taneli dışkılama,
Koyu siyah veya gri renkte dışkılama,
Huzursuzluk ve ağlama,
Şişkinlik ve karnında sertlik,

EK GIDA DÖNEMİNDEKİ BEBEKTE KABIZLIK

Anne sütüyle beraber ek gıdaya başladığınız bebeğinizde kabızlık görülmesi genel bir durumdur. Katı yiyecekler bebeğinizin bağırsak düzenini etkileyecektir. Bu yğzden ek gıdaya azar azar başlamanız gerekir. İlk günlerde tüm öğünü ek gıda ile değil öğünün yarısını ek gıda kalan kısmını anne sütü veya devam sütü ile tamamlamanızı öneririz. Demir damlaları, pirinç, muz, şeftali ve havuç bebeğinizi kabız yapabilir. Yulaf, kabak, kırmızı erik, kayısı, armut ise bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olacaktır.

KABIZ BEBEĞE NELER YAPILABİLİR?

Bebeğiniz 6 ay ile 1 yaş arasındaysa öğlen armut, kayısı gibi lif yoğunlukta bir meyveyi rendeleyerek öğün olarak verebilirsiniz.

Bebeğinizin öğünlerinden birinde çorba içirmeyi unutmamalısınız.

Doktorunuza danışarak aldığınız kabızlık fitili kullanabilirsiniz. Bu bebeğinizin tuvaletini kolayca yapmasını sağlayacaktır.

Bebeğinizin su tüketimini arttırmalısınız.

Soğuk pres çörek otu yağını sabah ve akşam birer çay kaşığı verebilirsiniz.

Ilık zeytinyağı ile 5 dakika kadar masaj yaparak bebeğinizin karnına sürerseniz bağırsaklarını çalışmasını tetikleyecektir.

1 incir ve kuru kayısıyı sıcak suda yarım saat beklettikten sonra incirin çekirdeklerini ayıklayın, içerisine az bir zeytinyağı ekleyin ve püre haline getirin. Bu karışım bağırsaklarını çalıştıracaktır.

Ara öğün olarak bir elmayı sıkıp suyunu içirebilirsiniz.

Ilık duş yaptırırken suyun içerisinde bisiklet egzersizi yaptırmak yani ellerinizle bacaklarını bisiklet sürer gibi hareket ettirmek bağırsaklarını çalıştıracaktır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum