Çalışan anne adaylarının hakları nelerdir?

Çalışan anne adaylarının muhakkak bilmesi gereken izin ve çalışma haklarıyla ilgili her şey haberimizde.

Çalışan anne adaylarının hakları nelerdir?

Çalışan anne adaylarının muhakkak bilmesi gereken izin ve çalışma haklarıyla ilgili her şey haberimizde.

Çalışan anne adaylarının hakları nelerdir?
17 Mayıs 2019 - 10:11

Doğum izni ne zaman alınır? Ücretli ve ücretsiz doğum izni ne kadardır? Süt izni ne kadardır? İş yerinde hamile kadınların haklarını sizler için derledik.

DOĞUMDAN NE KADAR ÖNCE İZNE AYRILMAK GEREKİR?


Anne adayı çalışan kadınlar, doktorunun uygun bulması ve rapor vermesi durumunda doğuma 3 hafta kalan süreye kadar çalışmaya devam edebilirler. Doktorun doğum öncesi verebileceği 5 haftalık süreyi, anne adayı doğum sonrası iznine ekleyerek 8 hafta artı 5 hafta şeklinde kullanabilir.

HAMİLELİK SÜRECİNDE MAZERET İZNİ KULLANILABİLİR Mİ?

Hamilelik süresi boyunca çalışan kadının alması gereken periyodik muayne ve kontrollerin iznini, iş veren ücretli mazeret izni olarak değerlendirmek zorundadır. Hamile çalışanın doktora gitme zorunluluğunu ücretsiz izin olarak değerlendirmek kanuna aykırıdır.

DOĞUM İZNİ NE KADAR?

4857 sayılı İş Kanunu'nun 74'üncü maddesine göre hamile çalışan kadınların doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin hakları mevcuttur. Çalışan, çoğul gebeyse doğum öncesi izni 8 değil 10 hafta olur.


ÜCRETSİZ DOĞUM İZNİ NE KADAR?

Ücretli doğum izni sonrası kadının 6 ay kadar ücretsiz izin hakkı mevcuttur. İş yerinin bu 6 aylık ücretsiz izni vermeme gibi bir hakkı yoktur. Bu 6 aylık izin kıdem tazminatı ve yıllık izin hesaplamalarına dahil edilmez.

DOĞUM İZNİ EVRAKLARI NELERDİR?

Hamile olduğunu doktor raporuyla netleştiren çalışan, iş yerinin insan kaynaklarına bu raporu verir. Hamile olduğu kesinleşen çalışanın muhakkak iş yerine bunu ibraz etmesi gerekir.

DOĞUM İZNİNE ÇIKAN ÇALIŞAN YERİNE İŞÇİ ALINMASI DURUMUNDA DOĞUM İZNİNDEN DÖNEN ÇALIŞAN İŞSİZ KALABİLİR Mİ?

Yaklaşık 1 yıla yakın izin kullanacak olan hamile kadının yerine bir eleman alınmasını engelleyecek bir durum yoktur. Fakat doğum iznini kullanan işçinin işten çıkartılması, statüsünün değiştirilmesi gibi durumlar kanunen söz konusu olamaz. Bu gibi bir durumla karşılaşan kadın çalışan işçi iş sözleşmesine dayanarak kıdem tazminatını talep edebilir.

HAMİLE OLDUĞU İÇİN İŞTEN ÇIKARTILANLAR NE YAPABİLİR?

Çalışan kadın, hamile olduğu gerekçesiyle işten çıkartılırsa eğer çıkartıldığı iş yerinde 30'dan fazla işçi çalıştırılıyorsa ve en az 6 ay kadar burada çalışmışsa işten çıkartıldığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde işe iade davası açma hakkına sahiptir. Eğer işten çıkartılan kadının iş yeri ve çalışma durumu bu koşullara uymuyorsa işverenine kötü niyet tazminatı için dava açabilir. Bu dava neticesinde ihbar süresinin 3 katı kadar tazminat alabilir.

BABALARIN DOĞUM İZNİ NE KADAR?

Kanunlarda resmi olarak bir babalık izni süresi bulunmamaktır. 

HAMİLE, YENİ DOĞUM YAPMIŞ KADIN GÜNDE KAÇ SAAT ÇALIŞABİLİR?

Hamile kadınlar, günde en fazla yedi buçuk saat mesai yapabilir. Henüz doğum yapmış çalışan kadınların doktor randevularıda ücretli izin kategorisinde değerlendirilmelidir. 100 -150 kadın çalışanı olan iş yerlerinde emzirme odalarının bulunması zorunludur.

DOĞUM YARDIMI PARASI NASIL ALINIR? KİMLER DOĞUM YARDIMI PARASI ALIR?

Doğum gerçekleştikten sonra bakılan koşullar doğum gerçekleşmeden önceki yıl en az 90 gün sigorta priminin yatırılmış olması, izinli olduğu tarihlerde çalışmamış olması yeterli koşullardır. Bu şartları yerine getiren yeni doğum yapmış çalışan kadınlar günlük brüt ücretlerinin 2/3'ünü Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan doğum parası olarak alacaklardır.  Yeni doğum yapmış kadınlar, 16 haftalık izin süreleri için toplam 112 günlük ücret,18 haftalık izin süresi içinse 126 günlük ücret alabileceklerdir.


SÜT İZNİ SÜRESİ NE KADARDIR? SÜT İZNİ TOPLU KULLANILABİLİR Mİ?

Süt izni yeni doğum yapmış kadın çalışanın günde 1,5 saat olarak kullanabileceği izindir. Süt izni bölünemez yada toplu şekilde kullanılamaz. Bu izinde amaç annenin, bebeğini günlük olarak besleyebilmesidir. İznin kullanım şeklinin tercihi kadına aittir.

Süt izni verilmeyen kadın, iş sözleşmesini feshedebilme hakkına sahiptir. Bu feshetme neticesinde kadın kıdem tazminatı hakkı kazanır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum