Doğurganlığı arttıran besinler nelerdir?

Doğurganlığı arttıran besinler nelerdir? Hamile kalmayı kolaylaştıran besinler nelerdir? Hamile kalmayı zorlaştıran durumlar nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtı...

Doğurganlığı arttıran besinler nelerdir?

Doğurganlığı arttıran besinler nelerdir? Hamile kalmayı kolaylaştıran besinler nelerdir? Hamile kalmayı zorlaştıran durumlar nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtı...

Doğurganlığı arttıran besinler nelerdir?
24 Haziran 2019 - 09:00

Her kadının hayali olan annelik, günümüzde değişen koşullar nedeniyle daha da zorlaştı. Beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve çevre şartları nedeniyle doğurganlık oranı oldukça azaldı. Bunun nedeni yumurta sayısının ve kalitesinin, olumsuz şartlardan çabuk etkilenen bir yapıya sahip olmasıdır. Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız sağlığınıza, yediklerinize ve yaşadığınız ortama artık daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Peki doğurganlığı attıran besinler ve doğurganlığa engel olan durumlar nelerdir? Sizler için bu soruların yanıtını araştırdık.

DOĞURGANLIĞI ARTTIRAN BESİNLER NELERDİR?


YUMURTA


A, E vitaminleri, kolin, inositol ve protein açısından oldukça zengin bir besin olan yumurtayı, günde 1 ya da 2 kez tüketmek yumurta sayınızı arttırabilir.

YEŞİL SEBZELER

Brüksel lahanası, kuşkonmaz, ıspanak, pazı, marul ve kıvırcık gibi yeşil sebzeler içerdikleri demir ve folik asit sayesinde doğurganlığın artmasına yardımcı oluyor. Ancak bu sebzeleri tüketirken besin değerlerinin kaybolmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Besin değerlerini yitirmemeleri için buharda pişirme ya da haşlama yöntemini kullanabilirsiniz.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ve süt ürünlerinde bulunan fosfolipid, hücreyi ve hücre zarını korur. Ayrıca protein ve kalsiyum açısında da zengin olduğu için yumurta oluşumunu çoğaltır.

BALIK

Balık ve deniz ürünlerinin içerisinde bulunan Omega 3 embriyoların tutunmasına ve yumurtanın kaltesinin artmasına yardımcı olur. Özellikle sardalye ve hamsiyi haftada en az 2 kez mutlaka tüketmeniz gerekiyor.

AVOKADO

Omega 3 ve sağlıklı yağlar barındıran avokado, doğurganlığı arttıran besinler arasında yer alır.

ÇİĞ KURUYEMİŞLER

Çiğ kuruyemişler bağışıklık sistemini güçlendiren etkili besinler arasında yer alır. Vücudu dışarıdan gelecek zararlara karşı korur ve yumurta sağlığını arttırır.

HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRAN DURUMLAR NELERDİR?

-Konserve ve paketlenmiş gıdalar, toksik etki yarattıkları için embriyoya zarar verebiliyorlar. Bu nedenle bu besinleri tüketmemeye ve evde kendiniz hazırlamaya özen göstermeniz gerekiyor.

-Fazla şeker tüketimi, insülin direncini arttırarak hormonlarda negatif bir etki yaratıyor ve hamile kalmayı zorlaştırıyor. Bu nedenle şeker tüketmek yerine tatlı ihtiyacınızı kuru meyvelerden almanız gerekiyor.

-Gün içerisinde en fazla 1 fincan kahve ve 2 bardak çat tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. 

-Günde 2 litreye yakın su tüketmek ve yürüyüş yapmak, yumurta oluşumunu hızlandırıyor ve hormonları düzene sokuyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum