İslam'a göre kimler oruç tutamaz?

Kimler oruç tutamaz? İslam'a göre oruç tutmamayı mübah olan sebepler nelerdir? Fitre nedir? 2019 yılı fitre bedeli ne kadardır? İşte tüm bu soruların cevapları...

İslam'a göre kimler oruç tutamaz?

Kimler oruç tutamaz? İslam'a göre oruç tutmamayı mübah olan sebepler nelerdir? Fitre nedir? 2019 yılı fitre bedeli ne kadardır? İşte tüm bu soruların cevapları...

İslam'a göre kimler oruç tutamaz?
13 Mayıs 2019 - 09:21

Ramazan ayında oruç tutmak, ergenlik çağına girmiş ve akıl sağlığı yerinde olan her Müslüman kişiye farz bir ibadettir.  Fakat bazı durumlarda kendisine farz kılınmasına rağmen Müslüman kişilere oruç tutmama hakkı tanınmıştır. Bu haklar, kişilerin sağlığı düşünülerek tanınmıştır. Mazeretleri sebebiyle oruç tutmayanlara ise kaza orucu yada fitre mecburi kılınmıştır.

FİTRE NEDİR? 2019 YILI FİTRE BEDELİ NEDİR? FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fitre; kalıcı rahatsızlığı, ileri yaş seviyesi gibi sebeplerle oruç tutamayan Müslümanların tutamadıkları her oruç için bir fakire vermeleri gereken, o kişiyi bir gün doyurabilecek miktarda yiyecek almaya yeten paradır. Her yıl Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından kararlaştırılan fitre bedeli 2019 yılı için 23 TL olarak belirlenmiştir.

KİMLER ORUÇ TUTMAYABİLİR? 

İşte İslam'a göre oruç tutmaması mübah olan kişiler ve mazeretleri...
 


YOLCULUK ETMEK/ SEFERİ OLMAK

Yolculuk İslam'a göre oruç söz konusuyken bir mazeret sayılır. İslam'a göre Ramazan ayı içerisinde yolculuk mesafesi en az 90 kilometre olan bir yere gidecek kişi oruca niyet etmeyebilir. Fakat kişi gece niyet etmiş ve sonrasında gündüz bir yolculuğa başlamış ise bu durumda ibadetini devam ettirmeli yani orucunu bozmamalıdır. 

'YOLCULUKTA ORUÇ BOZMANIN BEDELİ NEDİR?'

Kişi seyahete başladıktan sonra orucunu şartların zorluğu sebebiyle bozarsa mazeretli sayılacağı için kefaret durumu gerekmez. Bozdukları orucun kazasını bir gün oruç tutmak olarak yerine getirmeleri yeterlidir. Fakat kazayı dahi tutamayacak durumda iseler bir günlük fitresini vermeliler.

HASTANIN ORUÇ TUTMASI

Kişi, yaşadığı bir rahatsızlık yüzünden doktora tarafından 'Oruç tutmamalısın' uyarısını alırsa kişinin oruç tutmaması hem İslami açıdan ( Bedene eziyet etmek) hemde sağlığı açısından daha faydalı olabilir. 

HASTALIĞI KALICI OLMAYAN KİŞİLERİN ORUÇ TUTMASI

Kişinin rahatsızlığı geçici bir durumsa iyileştiği zaman kaza oruçlarını tutabilir. Eğer ki hastalık durumu kalıcı bir vaziyetse o zaman kişi yalnızca fitre vermekten mesuldur. Maddi durumu olmayanlar ise durumları fitre verecek kadar iyi olunca bu sorumluluğa tabidir.
 


KADINLARDA ADET HALİ

Kadınların regl periyotlarında namaz ve oruç gibi ibadetleri gerçekleştirmeleri haram hükmündedir. Kadınlar, adetleri bittikten sonra oruçlarının kazalarını tutmakla mükelleftir.

EMZİREN KADININ ORUCU

Kadın hamile veya çocuk emziriyorsa, kadının sağlık ve ruh haline göre tutmak yada tutmamak ihtimalleri kendisine bırakılmıştır. Eğer çocuğu ve kendi sağlığı etkilenmiyorsa oruç tutmasında bir sıkıntı yoktur. Hamile veya emziren kadınların bu konuda bir doktora danışarak hareket etmesi en uygun hareket olacaktır. Bu sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, bu sebepleri ortadan kalktığında kaza orucu tutabilirler.

YAŞLILARIN ORUÇ TUTMASI

Kur'an-ı Kerim'de Bakara suresi 184.ayette oruç tutmaya gücü yetmeyecek kadar yaşlı olanların, oruç tutmak yerine fitre vermelerini buyurmuştur.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum