Nafaka nasıl alınır? Kimler nafaka alabilir?

Boşanma sonrası kimler nafaka alabilir? Nafaka nasıl alınır? Nafaka almak için ne yapmak gerekir? Nafaka kaç TL olur? Nafaka hakkında bilmeniz gereken her şey haberimizde...

Nafaka nasıl alınır? Kimler nafaka alabilir?

Boşanma sonrası kimler nafaka alabilir? Nafaka nasıl alınır? Nafaka almak için ne yapmak gerekir? Nafaka kaç TL olur? Nafaka hakkında bilmeniz gereken her şey haberimizde...

Nafaka nasıl alınır? Kimler nafaka alabilir?
20 Mayıs 2019 - 08:23

Nafaka, kadın yada erkek fark etmeksizin boşanma sonrası maddi yoksulluğa düşecek tarafa bağlanan aylık rakamdır. Nafaka Türk Medeni Kanunu’nun 175. Maddesine göre “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.” şeklinde geçmektedir.


NAFAKA SÜRESİ NE KADARDIR?

Nafaka, verilen tarafın yani genellikle kadının yoksulluk durumunun ortadan kalkması sonrası, yeniden evlenmesi gibi durumlarda mahkemeye başvurarak ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Kaldırıldığı gibi nafaka oranı değişebilirde. 


ESKİ EŞİMİN GELİRİ ARTTI DAHA FAZLA NAFAKA ALABİLİR MİYİM?

Nafaka ödeyen tarafın gelirinin artması yada verilen nafakanın kadına yetmemesinin ispat edilmesi gibi durumlarda da nafaka rakamının tekrar kararlaştırılması için dava açılabilir fakat her zaman kabul göreceği kesin değildir. Talep edilen nafaka için imzalanan sözleşmede yıllık enflasyona uygun oranda yıllık artış talep etmek gibi bir madde eklenebilir.

NAFAKASIZ BOŞANDIKTAN SONRA NAFAKA TALEP EDİLEBİLİR Mİ?

Boşanma davası esnasında nafaka talep etmeyen tarafın, boşanma gerçekleştikten sonraki nafaka talebi kabul edilmez. Fakat çocuk velayetini almışsa çocuk için bakım giderleri adı altında bir ödeme talep edebilir. Bu ödemeler çocuk 18 yaşına kadar sürer. Çocuk üniversiteye giderse bu süre 24 yaşa kadar uzayacaktır.
Fakat boşanma dilekçesinde talep edilen nafaka, çocuk bakım giderleri gibi başlıklar muhakkak belirtilmeli.

NAFAKADA KUSUR NE DEMEKTİR?

Nafaka alacak kişinin gerçekleşen boşanmada kusurunun nafaka verecek  taraftan daha az olması şartı aranır. 

NAFAKA MİKTARI NE KADARDIR?

Verilecek nafaka miktarı kişinin mali gücüne göre hakimin takdiriyle belirlenir.

İŞTİRAK NAFAKASI NEDİR?

Çocuğun velayetini alan kadına verilmesi kararlaştırılan, erkeğin çocuğun masraflarına ortak olmasını sağlayan nafakadır. Çocuk üniversite okuyacaksa 24 yaşına kadar, okumazsa 18 yaşına kadar nafaka ödemeleri sürer.

NAFAKADA KUSUR ARAMAK NEDİR?

Mevcut durumda nafaka alacak tarafın kusurunun diğer taraftan daha fazla olmaması şartı aranmaktadır. Yapılmak istenen değişiklik ile eşit kusur bulunması halinde nafaka verilmemesi ve süre ve miktar belirlenmesinde kusurun göz önüne alınması hedefleniyor. Kusurun belirlenmesi hakimin takdirinde olduğundan böyle bir değişiklik yapılması halinde cinsiyetçi önyargılar ile karar verilmesi muhtemel olacak. Her mahkemeden farklı sonuçlar çıkacak ve nafaka hak eden taraf için mağduriyet yaratılacaktır.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum