Özgüven nedir? Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven yaşamın kaliteli ve huzurlu geçmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki özgüven nasıl kazanılır? İşte özgüvene dair her şey...

Özgüven nedir? Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven yaşamın kaliteli ve huzurlu geçmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki özgüven nasıl kazanılır? İşte özgüvene dair her şey...

Özgüven nedir? Özgüven nasıl kazanılır?
10 Haziran 2019 - 14:34

Özgüven sonradan kazanılan içsel bir özelliktir. Kişinin benliği hakkındaki düşüncesini yansıtır ve yaşamın huzurlu, dengeli sürdürebilmesini sağlar. Kişini benliğini hakkındaki düşüncesi, öz yapısını, kendi hakkındaki ruhsal değeri ve varlığından memnuniyetini yansıtır. Birçok insan özgüveni düşük olduğu için başarma kapasitesi olduğu işlerden sırf kaygıları nedeniyle uzak durur. Yeterince özgüvene sahip olmayan kişi başarısız olma kaygılarından dolayı bir şeylerden hep uzak yaşar. Denemeyi, yenilikleri ve farklı işlere girmeyi beceremezler. Bu durumda kendi yeteneklerini hiç bir zaman ortaya koyamamalarına neden olur. 

ÖZGÜVEN NASIL KAZANILIR?

Özgüven problemi yaşayan insanlar insanlarla ilişkilerinde de sorunlar yaşar. Çünkü kendine güvenmediği için çoğu zaman savunmasız hisseder ve bunun için çabalamaz. Yargılanma, yanlış anlaşılma ve kendini ifade edememe endişesi, fikirlerini savunmasını engeller. Bu durumda kişi ya her şeyin en iyisini yapmak için çabalar ya da kendini toplumdan gizleyerek yaşar. Problemlerle karşılaştığında ne yapacağını bilemediği için çaresiz hiseder ve içten içe kendini hep küçümser. Peki bu durumdan kurtulmak için neler yapılmalıdır?

HİSLERİNİZE ÖNEM VERİN!

Öncelikle kişinin hislerini ve düşüncelerini kendisi önemsemelidir. Kendisinde gördüğü problemlerle yüzleşmeli, kendii sevmeli ve bu problemlerin üzerine gitmelidir. Bunu yaparken kişinin tamamen objektif olması önemlidir.

Özgüvensiz kişi hep kendinden üstün kişileri düşünerek kendini küçümser. Ancak kimse kimseden daha üstün ya da mükemmel değildir. Herkesin yetenekleri ve eğilimleri farklıdır ve farklı olmalıdır. Herkes aynı konuda iyi ve yetenekli olmak zorunda değildir. Bunu kabullenip kişinin kendisini bunları göz önünde bulundurarak eleştirmesi gerekir.

Herkes kendi iç dünyasında değerli olmalıdır. Yani insan kendini olduğu gibi ve varoluşuyla kabul etmeli, kendiyle barışık olmalıdır. Özgüvenin en önemli adımı öz sevgiyi ve öz şefkati kazanmaktır. Herkesten önce kişinin kendini sevmesi ve kendine karşı şefkatli olması özgüvenin gelişmesini kolaylaştırır.

Sorunlara saplanıp kalmaktansa çözüm odaklı olmak özgüvenin gelişmesine yardımcı olur. Özgüveni gelişen insan daha pratik, huzurlu, yaşamayı seven, üreten ve ilişkilerinde başarılı bir hal alır. Bu nedenle yaşamın bir zorunluluk olduğunu düşünmekten sıyrılıp keyif almaya özen gösterilmelidir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum