Sakız Adası hakkında bilmeniz gereken her şey

Sakız Adası'nda gezilecek yerler nelerdir, Sakız adasında neler yenir, Sakız adasına nasıl gidilir, Sakız adasının meşhur yemekleri, Sakız adasında nasıl gezilir, Sakız adasında nereler gezilir?

Sakız Adası hakkında bilmeniz gereken her şey

Sakız Adası'nda gezilecek yerler nelerdir, Sakız adasında neler yenir, Sakız adasına nasıl gidilir, Sakız adasının meşhur yemekleri, Sakız adasında nasıl gezilir, Sakız adasında nereler gezilir?

Sakız Adası hakkında bilmeniz gereken her şey
20 Temmuz 2019 - 09:01

Son zamanların en popüler gezi rotalarından olan Sakız Adası hakkında bilmeniz gereken her şeyi bizzat deneyimleyen Korhan Arslan, sizler için yazdı.

Sakız Adası Türkiye’ye yakın olması vize istememesi nedeniyle son zamanların önemli bir tatil destinasyonu haline geldi. Son zamanlarda artan Türk turist sayısı yavaş yavaş ada yaşantısına da yansıyor. Gittiğiniz pek çok restaurantta Türkçe menü bulmak mümkün. Adanın neredeyse tamamında Türk radyoları; adanın Türkiye’ye bakan kısımlarında ise Turkcell çekiyor.


SAKIZ ADASI'NDA VİZE 
Sakız adasına kapı vizesi ile girilebiliyor. Eğer Schengen vizeniz veya yeşil pasaportunuz yoksa kapı vizesi almak zorundasınız. Bu vize en fazla yedi günlüğüne veriliyor dolayısıyla adada en fazla altı gece kalabilirsiniz. Vize almak için en kolay yol adaya deniz yolculuğu Seferleri düzenleyen şirketlere başvurmak. Şirketlerin istedikleri evrakları birkaç gün önceden gönderirseniz adaya vardığımızda vizeniz çıkmış olur. Vize ücreti ise 55 Euro.


SAKIZ ADASI'NDA ULAŞIM
Adaya ulaşım feribotlarla sağlanıyor gidiş dönüş yolcu ücreti 25 Euro civarında. Feribotlar Çeşme’deki Ulusoy Limanı’ndan kalkıyor. Adaya ulaşım sağlayan birkaç firma mevcut. Zira bu taşıtlar daha hızlılar. 
Ada içerisinde ulaşım ise birkaç yolla sağlanabilir. Öncelikle şunu bilmelisiniz Sakız Adası büyük bir ada ve adanın her tarafına dağılmış şekilde köyler, kasabalar ve plajlar mevcut. Adada pek çok bölgeye otobüs seferi mevcut ancak bizce yetersiz kalıyor. Tavsiyemiz aracınızı götürmeniz ya da orada araç kiralamanız. Eğer kendi aracınızı götürecekseniz araç için 80 Euro feribot ücreti vermeniz gerekiyor ayrıca yeşil sigorta yaptırmanız ve uluslararası geçerliliği olan ehliyete sahip olmanız gerekli. 

Adada çok fazla araç kiralama servisi bulunuyor. Motosiklet ve ATV Türünden araçları da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer adaya hafta sonu gidecekseniz kiralayacağınız aracı birkaç gün önceden rezerve etmeniz gerekli çünkü yoğunluktan dolayı araç bulamayabiliyor veya ücret artabiliyor. Araçların çoğu küçük segment ve kira ücretleri günlük 30-35 Euro. Motosikletler ise 15 Euro. Şunu da belirtmek gerekir ki ada içerisindeki yollar güzel olmakla beraber köy ve kasabalarda büyük araç kullanmak zor çünkü sokaklar zaman zaman çok daralabiliyor. Eğer büyük Segment bir araç kullanıyorsanız aracınızı köylerin girişe bırakmanız faydalı olur. Hemen her köyde ve kasabada ücretsiz park yerleri mevcut, ada içerisinde ücretli otopark neredeyse hiç yok.

SAKIZ ADASI'NDA YEME – İÇME

Sakız Adası Yunan mutfağını tadabileceğiniz restoranlarıyla öne çıkıyor. Gerek adanın merkezinde gerekse diğer köyler ve kasabalar da lezzetli yemekler yiyebileceğiniz pek çok işletme mevcut. Öne çıkan yemeklerden bazıları ahtapot ızgara, kalamar, karides, deniz balıkları...

Deniz ürünleri tüketmeyenler için de güzel Seçenekler var. Özellikle fırında biftek ve biftek ızgara kırmızı et olarak lezzetli seçenekler arasında. Ancak sakız Adası’ndaki esas lezzetler yemekle birlikte tüketebileceğiniz mezeler. Adadaki yemek kültürü çok geniş bir meze yelpazesine sahip. Taze sebzerler ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanan Yunan mutfağına ait mezeler çoğu zaman yemeğin bile önüne geçiyor.

İçecek olarak isen Yunan rakısı olarak bilinen uzo ve Sakız Adası’yla özdeşleşen bir içecek olan sakız likörü en çok tüketilen içeceklerden. Bu iki içeceğe ayrı parantez açmak gerekir belki de. Uzo Yunan alkol kültürünün çok önemli parçası adadaki hemen her restoran market ve kafede farklı alkol oranlarında onlarca çeşit uzo satılıyor. Sakız likörü ise özellikle bu adaya ait gibi görünüyor. Sakız adasına gezerken göreceksiniz ki adaya adını veren sakız ağaçları, ada ekonomisinin ve kültürün önemli bir parçası. Satılan şekerler, içme suları, kolonya parfüm krem gibi kozmetik ürünleri vs. gibi pek çok alanda sakızı kullanıyorlar. Sakız likörü de hem çok tüketiliyor hem de hediye olarak turistler tarafından rağbet görüyor. Ancak uzo gibi yemeğin yanında değil de şekerli olmasından dolayı daha çok yemekten sonra tüketiliyor.

SAKIZ ADASI'NDA GÖRÜLECEK YERLER

Öncelikle şunu belirtelim Sakız Adası pek çok tarihi esere ev sahipliği yapmasına rağmen bu eserlerin tamamına yakını Roma’dan birazı da Osmanlı’dan kalma. Yunan medeniyet sahasında yer almasına rağmen Antik Çağdan kalan fazla bir şey yok. 

Sakız Adasının merkezi konumunda bulunan Chios şehri eğlence ve yeme-içme mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Chios merkezde bulunan Korai Halk Kütüphanesi aynı zamanda güzel bir müze ve ağırlıklı olarak folklorik eserlere ev sahipliği yapıyor. Yine kent merkezinde Osmanlı’dan kalma camiler görmek mümkün. Bunlar içinde özellikle Mecidiye Camii görülmesi gereken eserlerden. Yine Chios’ta bulunan Sakız Kalesi hem surlarıyla hem de içerisinde bulunan kafeleriyle es geçilmemesi gereken noktalardan.

Bir diğer önemli durak Mesta Kasabası. Mesta, adanın en büyük yerleşim yerlerinden biri ve gezmesi çok keyifli. Kasaba taş evlerden ve bu evlerin arasında yer alan taş yollardan oluşuyor. Bu yollarda kaybolup birden bir çok güzel bir tarihi yapıyla, küçük bir ortaçağ kilisesiyle veya şirin bir çay bahçesiyle karşılaşmanız mümkün. Bu kasabada görmeden gelmemeniz gerek yer ise Taxiarchis Kilisesi ve bu kiliseye ait ikonalar. Mesta’yı gezdikten sonra yola biraz daha devam ederseniz Limenas Köyü’ne varabilirsiniz.  Bu şirin balıkçı kasabasının sahilinde yemek yiyebilir ve yüzme molası verebilirsiniz. 

Sakız adasının mimarisiyle öne çıkan köyü ise Pyrgi. Bu köy boyalı evleriyle meşhur. Beyaz zemin üzerine siyah motiflerle bezeli bu evler köyün kendine has dokusu ile de birleşince ortaya fotoğraflamaya doyamayacağınız kareler çıkıyor. Pyrgi’ye giderken de yol üzerinde bulunan Armolia köyünde mutlaka bir mola verin ve rengârenk sokaklarında bir tur atmayı ihmal etmeyin. 

Adanın genelinde havasını hissetiğimiz Orta Çağın en belirgin olduğu yerlerden biri ise Olimpi Köyü. Olimpi sokakları gezmeye doyamayacağınız kadar güzel. Bunun yanında bu köyün yakınlarında görmeniz gereken bir de mağara var. Olimpi’s Cave adıyla haritalarda yer alan bu mağara yerlatı sularının ve yağmurun etkisiyle oluşmuş benzersiz sarkıtlara sahip. Eğer bu mağaraya kadar gittiyseniz çok yakında bulunan “Agia Dynami” plajına da uğramadan olmaz. Küçük bir kilisenin hemen dibinde bulunan bu plajda hehangi bir tesis yok. Öte yandan temizliği ve suyunun rengiyle adanın en güzel yüzme duraklarından biri. 

Buraya kadar sözünü ettiğimiz yerler adanın güneyinde bulunuyor. Adanın orta kısmında Sizlere çizeceğimiz bir diğer güzergah ise Kalamoti – Komi – Mavra Molia. Kalamoti köyü adadaki güzel köylerden biri ve taş evleriyle öne çıkıyor. Komi ie bir balıkçı köyü ve hem yemekleriyle hem de plajıyla mola vermek için güzel bir yer. Mavra Molia ise benzersiz berraklıktaki suyu ile adada bizce yüzmek için en güzel yer. Bu plaj suyun biriktirdiği siyah yassı taşlarla kaplı. Suyu o kadar berrak ki metrelerce derinlikten deniz zeminini görebilmeniz mümkün

Adanın orta kısımlarında bulunan Nea Moni Manastırı da yine mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Bu manastır adadaki en önemli tarihi yapılardan biri ve ada ile özdeşleşmiş durumda.

Ada merkezinden sahili takip ederek kuzeye doğru ilerlerseniz 5-6 km sonra yel değirmenlerine rastlayacaksınız. Deniz kıyısında bulunan bu değirmenler ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken noktalardan. 

Biraz daha kuzeye ilerlerseniz adanın en ünlü plajlarından biri olan Paralia Glari’ye varacaksınız. Bizdeki Kaputaş Plajina benzeyen bir yapısı var. Yüzme molası için ideal noktalardan. Plajdan sonra yolun devamında ise Chios’tan sonra en önemli yeme-içme duraklarından biri olan Lagkada köyü karşınıza çıkacak. Bu köyün sahilindeki balık restoranlarını tavsiye ediyoruz. 

Sakız Adası’nın nedeyse tamamı yüzmeye uygun sahillerle çevrili. Dolayısıyla hangi köyde olursanız olun yakınlarda yüzmek için uygun bir nokta bulmak mümkün. 

SAKIZ ADASI'NDA KONAKLAMA
Sakız Adası’nda konaklama tesisleri genellikle küçük pansiyonlar şeklinde. Öne çıkan iki bölge bulunuyor. Birincisi Chios; adanın merkezi olarak en geniş konaklama imkanına sahip. İkincisi ise Karfas. 
Karfas bölgesi Chios’a 7km mesafede bir tatil beldesi. Biraz sığ kabul edilebilecek geniş plajlara sahip ve bu plajlar herkesin kullanımına açık. Eğer aracınız varsa Karfas bölgesinde kalarak bu imkandan yararlanabilirsiniz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum