Stresi kontrol altına almanın yolları

Olaylar karşısında stresinizi kontrol edemiyor, nefesinize hakim olamıyor ve tırnaklarınızı sürekli yiyorsanız acilen stresinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. İşte stresi kontrol altına almanın yolları...

Stresi kontrol altına almanın yolları

Olaylar karşısında stresinizi kontrol edemiyor, nefesinize hakim olamıyor ve tırnaklarınızı sürekli yiyorsanız acilen stresinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. İşte stresi kontrol altına almanın yolları...

Stresi kontrol altına almanın yolları
12 Temmuz 2019 - 09:10

Stres beynin kendini olası kötülüklerden koruma şeklidir. Ancak stresli olmak çoğu zaman davranışları etkileyerek yanlış hareket etmenize ya da psikolojik olarak kendinize zarar vermenize neden olur. Stresli anlardan hayattan zevk almayı bırakıp sadece kötü ihtimallere yoğunlaşırsınız ve kalp atışlarınız hızlanır. Bu durum zamanla psikolojiyi geçerek vücudunuza da zarar verir. Sizler için stresi kontrol altına alabileceğiniz sakinleşme yöntemlerini bir araya getirdik.

HEYECANINIZI YENİN

Heyecan iyi bir nedenle ortaya çıktıysa bir sorun teşkil etmez. Ancak olumsuz ya da beklenmedik bir durum karşısında heyecanlandıysanız kendinizi telkin etmelisiniz. "Ne olursa olsun üstesinden gelebilirim, halledebilirim, çözebilirim" cümleleriyle sakinleştirmeye çalışabilirsiniz.

ODAĞINIZI DEĞİŞTİRİN

Stres olmanıza sebep olan konudan uzaklaşmak rahatlamanıza yol açar. Örneğin dizi ya da film izleyebilir, iş yerindeyseniz işinize odaklanabilir ya da müzik dinleyerek yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle daha pozitif şeylere yönelirseniz, stresin kolayca ortadan kalkacaktır.

YÜZÜNÜZÜ YIKAYIN

Sinirlendiğiniz ya da stres olduğunuz an lavaboya giderek elinizi yüzünüzü yıkayın. Bu davranış daha sakin ve sağlıklı düşünmenize yardımcı olacaktır.

BEN DİLİNİ KULLANIN

Stres anlarında kontrolü kaybederek karşımızdakilere istemediğimiz sözler söyleyebiliriz. Karşımızdaki insanı kırmamak ve yanlış bir cümle kurmamak için sen dilini değil ben dilini kullanın. Ben dilini kullanmak hem kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayacak hem de karşınızdakinin de sakinleşmesini sağlayacaktır. Örneğin "sen çok kırıcısın" yerine "ben bu söylediğine kırıldım" diyebilirsiniz.

İÇİNİZDEN SAYIN

Stresi kontrol altına almanın en etkili yollarından biri de saymaktır. Stres olduğunuz an içinden 10'dan geriye doğru sayın ve derin derin nefes alın. 

KENDİNİZİ ANLAMAYA ÇALIŞIN

Hangi olaylar ve durumlar sizi strese sokuyorsa bunları sakince düşünün ve yüzleşin. Örneğin işinizi yetiştiremeyince çok stres oluyorsanız bunun önüne geçmeye çalışın. Eğer önüne geçemeyeceğiniz konularda stres oluyorsanız profosyonel birinden yardım almayı deneyebilirsiniz.

HAVA ALIN

Stresli durumlarda temiz hava almak hem zihninizi açar hem de sağlıklı düşünmenize yardımcı olur. Balkona, bahçeye ya da cama çıkıp 15 dakika dışarıyı izleyebilirsiniz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum